Rocelco 46" Height Adjustable Corner Standing Desk Converter with Dual Monitor Stand Bundle - Sit Stand Up Computer Workstation Riser - Extra Large Keyboard Tray - Teak Wood Grain (R CADRT-46-DMS)
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
14
quantity
Product details
Category
"With the CADR-46 Height Adjustable Corner Sit to Standing Desk Riser BUNDLE you can enjoy the benefits of a standing desk with the space saving design of a corner desk. You can sit and stand part of the day to take advantage of all the health benefits that come with standing and moving around. With the CADR, you will become healthier and more productive. It sits directly on your current desk with no need to buy additional furniture. The included DMS premium Dual Monitor Stand with AC Power supply and USB 2.0 charging. The desk riser features a spacious 46"" wide x 23.25"" deep work surface that is designed for corner desks and can hold 2 large monitors or a laptop. It also includes an extendable ergonomic keyboard tray that measures 40"" wide x 11.13"" deep and keeps the monitor at the proper height to prevent neck strain. The corner riser provides continuous height adjustments up to 18"" and down to 5"" above desktop to optimize the ergonomic work position for people of all heights. Gas piston assist allows you to easily raise and lower up to 40lbs with convenient side handles. Grommet included for mounting a single or dual monitor arm, or for running cables. All you need to do is attach the keyboard tray, place the riser on your existing desk, and you're ready to go. "
  • EXTRA LARGE WORK SURFACE: 45.5" wide by 23.25" deep desktop designed for corner desktops can hold up to two 32" monitors and 40" wide by 13" deep keyboard tray will hold a laptop if needed.
  • QUICK, EASY AND STABLE HEIGHT ADJUSTMENT DESIGN: Sturdy metal frame with easy-grip side handle and gas piston assist, can raise and lower up to 40 pounds with continuous height adjustment from 5" up to 18" above desktop to optimize the ergonomic work position for people of most heights. Straight up and down motion minimizes required depth (23.25").
  • ERGONOMIC KEYBOARD TRAY: The 4.5" spacing between keyboard tray and desktop helps keep arms and wrists in an ergonomic position to prevent neck and back strain while sitting or standing.
Size 46"