Super Micro Supermicro SuperChassis SC111TQ-600UB System Cabinet - Rack-mountable - Black - 1U - 5 x Bay - 3 x Fan(s) Installed - 1 x 600 W - 5 x Fan(s) Supported - 1 x External 5.25" Bay - 4 x External 2.5" Bay - 3x Slot(s)
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
18
quantity
Product details
Category
Supermicro SuperChassis SC111TQ-600UB System Cabinet - Rack-mountable - Black - 1U - 5 x Bay - 3 x Fan(s) Installed - 1 x 600 W - 5 x Fan(s) Supported - 1 x External 5.25" Bay - 4 x External 2.5" Bay - 3x Slot(s)
Supermicro's SC111 series chassis is a cost effective, short depth (21.95"), 2.5" HDD 1U chassis solution. It has four hot-swap 2.5" SAS/SATA HDD trays coupled with our new advance design 563W, 560W, 360W, or 330W high-efficiency power supply (Up to 90%+ power efficiency).
Number of Total Expansion Slots 3
Number of Fans Supported 5
Number of Fans Installed 3
Number of External 2.5" Bays 4
Number of External 5.25" Bays 1
Number of Total Expansion Bays 5
Product Type Server Case
Manufacturer Part Number CSE-111TQ-600UB
Manufacturer Website Address http://www.supermicro.com
Manufacturer Supermicro Computer, Inc
Product Model SC111TQ-600UB
Product Name SuperChassis SC111TQ-600UB System Cabinet
Product Line SuperChassis
Product Series SC111
Brand Name Supermicro
Input Voltage 110 V AC
220 V AC
Number of Power Supplies Supported 1
Number of Power Supplies Installed 1
Power Supply Wattage 600 W
Weight (Approximate) 13.15 kg
Color Black
Form Factor Rack-mountable
Height 1.70" (43.18 mm)
Width 16.80" (426.72 mm)
Depth 21.95" (557.53 mm)